O nas
Firma Madgalena Majewska „Aquama” powstała w w 2013 r. i od ponad 10 lat realizuje działania z zakresu sportu powszechnego dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych (są to inicjatywy finansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz na lata 2021-2027, Programu PO WER, Programu Erasmus+; ze środków ministerialnych; ze środków Programu PFRON oraz ze środków UM Miasta Gdyni).
Od początki istnienia firma realizuje projekty, których celem jest promowanie równego dostępu do sportu dla osób z niepełnosprawnościami lub innymi barierami (np. seniorów, uchodźców, wychowanków
placówek opiekuńczo-wychowawczych), czyli działania z obszaru tzw. sportu inkluzywnego. Firma realizowała między innymi następujące projekty wspierające dostępność sportu dla osób o mniejszych szansach:
- „Para-sport szansą dla dzieci i młodzieży z grup wrażliwych” (program Erasmus+: 2021-1- PL01-KA210-YOU-000035415) - program dla wychowanków placówek opiekuńczo- wychowawczych (piecza zastępcza) z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej. W ramach projektu powstał poradnik dobrych praktyk dla trenerów sportowych pracujących z młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
- „AKTYWNI PRZEZ CAŁE ŻYCIE - mobilność edukacyjna seniorów oraz trenerów pracujących na ich rzecz szansą na promowanie zdrowego stylu życia z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.” (program Erasmus+: 2022-1-PL01-KA122-ADU000072705). W ramach projektu wprowadzono w organizacji nowe programy
edukacyjne z obszaru sportu powszechnego dla seniorów, m.in. joga na krześle.
- „ORIENTUJ SIĘ! - adaptacja norweskich praktyk do polskiej edukacji włączającej.”
(projekt finansowany w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 Program Edukacja:
EOG/21/K1/D2/W/0014). W ramach projektu zorganizowano pięciodniowe szkolenie dla trenerów sportowych, którego celem było nabycie kompetencji zawodowych w obszarze wspierania dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach wynikających z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności intelektualnej (orientacja precyzyjna).
- „ORIENTUJ SIĘ NA SPECJALNE POTRZEBY! - mobilność edukacyjna pracowników sektora sportu szansą na rozwój orienteeringu seniorów.” (program Erasmus+: 2023-1-PL01-KA182-SPO-000117146). W ramach projektu wdrożono dobre praktyki z zakresu wykorzystania orientacji sportowej w pracy z osobami w wieku późnej dojrzałości.
- „NIE TRAĆ GRUNTU! - mobilność trenerów sportów wodnych wspierających dzieci i młodzież z orzeczeniem o niepełnosprawności.” (Program Erasmus+: 2023-2-PL01- KA182-SPO-000173751) w ramach projektu firma szkoli kadrę trenerską z podstaw samoratownictwa wodnego oraz rehabilitacji w wodzie dzieci i młodzieży z orzeczeniem o niepełnosprawności intelektualnej.
- „toGETthere – obserwacja dobrych praktyk w sporcie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną” (program Erasmus+: 2024-1-PL01-KA182-SPO-000238602) w ramach projektu wdrożono dobre praktyki z zakresu promowania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży z orzeczeniem o niepełnosprawności, poprzez parabadminton oraz boccię.
- „Po zdrowie” (RPO.WP 2014-2020: RPPM.05.04.02-22-0008/17) w ramach projektu firma prowadziła zajęcia z pływania, nordic walking, dietetyki, sportów siłowych dla 80 pracowników Trójmiejskich instytucji oświaty, w tym osób o specjalnych potrzebach wynikających z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności.
- „Jesień możliwości” (RPO.WP 2014-2020: RPPM.06.02.02-22-0100/20) oraz „Jesień możliwości 2 - stworzenie nowych miejsc dziennych usług opiekuńczych w ramach klubu seniora” (RPO.WP 2014- 2020: RPPM.06.02.02-22-0051/22) w ramach projektu firma prowadziła zajęcia ze sportów powszechnych dla 80 osób w wieku senioralnym.
Firma promuje sport powszechny, w tym w szczególności sport osób w wieku senioralnym, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pracownicy firmy aktywnie włączyli się również w dwa projekty mające na celu promowanie parasportu na terenie Gdyni:
- „Don’t DISS my ability!” - kampania edukacyjna na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałanie ich dyskryminacji wśród młodzieży ze szkół średnich z terenu Gdyni (Proj.finansowany w ramach konkursu: Prowadzenie kampanii edukacyjnych na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałanie ich dyskryminacji wśród dzieci i młodzieży z terenu Gdyni ogłoszonego przez: Urząd Miasta Gdyni - Gdyńskie Centrum Zdrowia)
- „Don't DISS my ability 2!” - kontynuacja działań edukacyjnych na rzecz integracji osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i przeciwdziałanie ich dyskryminacji wśród młodzieży ze szkół średnich z terenu Gdyni(proj.finansowany ze środków PFRON).
Ponadto firma posiada doświadczenie w organizacji mobilności ponadnarodowych w ramach Programu PO WER. Firma na co dzień prowadzi zajęcia sportowe w 8 placówkach opiekuńczo wychowawczych na terenie Gdańska, Sopotu i Rumi (77 wychowanków). Co kluczowe dla tej aplikacji jesteśmy firmą, dla której niezwykle istotne jest wsparcie dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych-prowadzimy zajęcia indywidualne i grupowe dla podopiecznych trójmiejskich instytucji oddolnych sektora społecznego, w ubiegłym roku współpracowaliśmy z kilkunastoma organizacjami pozarządowymi w zakresie rehabilitacji dzieci i młodzieży z Zespołem Downa.
Firma Madgalena Majewska „Aquama” aktywnie działa również w obszarze edukacji pozaformalnej, swoje działania kierując przede wszystkim do osób w wieku senioralnym.
Obecnie zrzeszamy blisko 250 seniorów, na rzecz których, poza ww. aktywnościami sportowymi, prowadzimy następujące działania:
- Wykłady zdrowotne „Profilaktyka zdrowia Seniora” (spotkania z pielęgniarką kardiologiczną, dietetykiem),
- Warsztaty arteterapeutyczne,
- Warsztaty z arteterapii cyfrowej,
- Wykłady dietetyczne,
- Indywidualne poradnictwo dietetyczne,
- Warsztaty „Senioralna Siłownia Umysłu” (warsztaty logiczne),
- Warsztaty z cyberbezpieczeństwa Seniora,
- Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej Seniora,
- Warsztaty z samoratownictwa wodnego dla Seniora,
- Wykłady z podstaw bezpiecznej bankowości Seniora.